www.bednarik.org - vše o TYPO3 v češtině

Návod zatím není kompletní, budu jej postupně rozšiřovat. Děkuji za pochopení.

Návod pro základy správy obsahu v CMS TYPO3

V tomto návodu se naučíte základy správy obsahu v TYPO3, což je např. vytváření či editace stránek, správa základního obsahu (text, obrázky), nastavení klíčových slov a popisu stránky atd.

Základní menu

V levé části obrazovky je základní menu. Počet položek se liší dle nainstalovaných šablon a vašeho uživatelského oprávnění. 

Na obrázku vidíte základní administrátorské menu s nainstalovanou extenzí TemplaVoila a CoolUri. V případě, že máte omezený přístup, což je běžné, uvidíte třeba jenom ty položky, které si zde nyní vysvětlíme.

Stránka

Přístup do základní editace obsahu. Obsah je např. text, text s obrázky, obrázky, e-mail formulář, tabulka atd.

Ukázat

V hlavní části administrace se vám zobrazí Front End (FE, web).

Záznamy

Zobrazení všech záznamů v dané stránce či složce. Rozdíl mezi Stránkou a Záznamy je asi největší komplikace TYPO3. Stránka zobrazuje pouze určité záznamy, záznamy obsahu. Záznamy zobrazují vše, tzn. i obsah. 

Nejlepší bude příklad - na stránce je vložen modul Zprávy, což je obsah typu plugin (extenze). Tento obsah zobrazuje seznam zpráv, stránkování, detail atd. Na jednotlivé zprávy se potom dostaneme právě přes menu Záznamy, kde bude možné zprávy editovat. V části Stránka uvidíme pouze vložený plugin.

Funkce

Několik užitečných funkcí jako např. hromadné vytvoření nových stránek.

Seznam souborů

Správce souborů ve složce fileadmin nebo jiné, dle toho, jak vám bylo definováno administrátorem. Zde je možné vytvářet další složky či hromadně uploadovat nové soubory. Tyto soubory lze poté prolinkovat či je použít jako zdroj pro obrázky, které poté není nutné nahrávat jeden po druhém.

Nastavení uživatele

Zde je jediná podstatná funkce, ale o to důležitější - změna hesla.

 

Strom stránek

Vedle menu se nachází strom stránek, který definuje strukturu vašeho webu.

  • Stránka v kořeni se šedým logem TYPO3 je viditelná pouze pro administrátory, má ID 0 a nachází se zde systémové záznamy.
  • Další stránka se zelenou ikonkou je samotný kořen webu, což je standardní stránka jako všechny ostatní.
  • Stránka úvod je typu "Zkratka"
  • Stránka "TYPO3 Návod" je označená jako skrytá

Ve stromu je možné provádět některé operace se stránkou.

  • Přesun - pomocí snadného Drag & Drop je možné modifikovat strukturu webu
  • Změna názvu - double clickem na název stránky je možné stránku přejmenovat
  • Kliknutím na ikonku stránky vyskočí popup menu, kde jsou další funkce
    • Ukázat - stránka se otevře v novém okně
    • Zakázat - stránka se skryje
    • Upravit - editace vlastností stránky (viz. dále)
    • Info - nějaké informace o stránce
    • Historie/Zpět
    • Akce stránky
      • Nový - vytvoření nové stránky ve stromu
      • Vyjmout / Kopírovat - použití interní schránky
      • Odstranit - odstranění dané stránky, pokud má stránka podstránky, je nutné v Nastavení uživatele povolit mazat takové stránky.
    • Akce větve
      • Export / Import - do/z interního T3D formátu pro zálohu či přenos na jiný server

Správa obsahu

Správa (přidání, editace, mazání) obsahu (tzn. texty, obrázky, seznamy, tabulky atd. - ale ne záznamy např. zpráv nebo položky e-shopu apod.) se provádí v modulu Stránka

Při vkládání obsahu na novou stránku budete mít k dispozici pouze ikonku 1 (viz. obr). Kliknutím na ni si budete moci vybrat typ obsahu, který chcete vložit.

Po vytvoření obsahu bude každý obsah zobrazen zvlášť s vlastní sadou ikon:

  • 2 - editace obsahu
  • 3 - skrytí
  • 4 - ikonky schránky (Kopírování, Vyjmutí ...)
  • 5 - smazání obsahu
  • 6 - odpojení - toto je speciální akce pro TemplaVoilá, která prvek nesmaže, ale pouze odstraní z TV. To znamená, že prvek bude dále existovat, ale nebude zobrazený na stránce. Najdete ho poté na záložce Nepoužité prvky, odkud bude možné jej zase do stránky "připojit".

Vytváření obsah

Po kliku na ikonku 1 z předchozí sekce se zobrazí seznam typů obsahu, které lze vložit do stránky. Základní typy jsou vidět na obrázku. 

Běžný textový prvek - základní obsah s nadpisem a textem editovatelným ve WYSIWYG editoru

Text a obrázky - Tento prvek spojuje předchozí typ obsahu a následující typ "Pouze obrázky". Když chcete vložit text a k němu libovolný počet obrázků, je lepší  použít tento obsah než se snažit vložit obrázky do WYSIWYG editoru (což lze, ale je to drbání se levou nohou za pravým uchem). Obrázkům zde lze nastavit v jaké pozici vůči textu se mají zobrazit, zda se mají zmenšit na definovaný rozměr, zda je má jít kliknutím zvětšit a dalších X možností

Pouze obrázky - obrázková část předchozího

Seznam s odrážkami - lepší použít "Běžný textový prvek" a seznam udělat v editoru

Tabulka - tabulka, do které lze zadat data strukturovaně (hodnoty oddělené |, co řádek, to řádek tabulky). Opět asi lepší použít editor.

 

Obr. 1
Obr. 2
Obr. 3
Obr. 4
Obr. 5

Seznam souborů

Přes Seznam souborů je možné spravovat soubory v přidělené složce. Je zde možný upload nových souborů nebo vytváření nových složek.

Po kliku na Seznam souborů v hlavním menu se místo stromu stránek zobrazí seznam složek. Výběrem složky si vyberemu tu, se kterou budeme manipulovat.

V horní liště se zobrazí 2 tlačítka - pro upload souborů do zvolené složky a pro vytvoření nové složky (viz. obr. 1).

Po kliku na ikonku pro upload souborů se objeví buď Flash Uploader (obr. 2) nebo obyčejný uploader (obr. 3). Zde záleží na tom, zda máte Flash Uploader povolený v Nastavení uživatele. Stejně tak, pokud by vám z nějakého důvodu nefungoval, je zde možné jej vypnout.

Po nahrání souborů (např. obrázků) do složky je možné poté soubory použít při administraci obsahu (obr. 4 a 5).

Mazání cache

Někdy se změny, které uděláte v TYPO3 neprojeví na webu. V drtivé většině případů je na vině cache. Jako první krok zkuste v prohlížeči stisknout Ctrl+F5, pokud budete zároveň přihlášeni, donutí to TYPO3 smazat cache dané stránky a obnovit.

V případě, že toto nezafunguje, můžete smazat komplet celou cache TYPO3. Tuto akci musíte mít administrátorem povolenou. Pokud máte, vpravo nahoře v BE uvidíte ikonku blesku a pod ní možnost Vymazat všechny keše (viz. obrázek).

Pokud ani toto nepomůže, je chyba někde jinde.

Lokalizace

Obr. 1

TYPO3 dává možnost mít neomezený počet lokalizací webu, jediné co je potřeba je, aby je administrátor aktivoval a přidal někde na web možnost se na jazyky přepnout. Při vytváření překladu je vždy nejprve potřeba vytvořit překlad stránky, kde se zadá např. název stránky v druhém jazyce a až poté je možné vytvářet překlady obsahu nebo záznamů.

Pro vytvoření překladu stránky je potřeba jít do modulu Stránka a zvolit pohled na jazyky (obr. 1), následně bude možné vybrat v dropdownu "Vytvořit nový překlad této stránky:" do jakého jazyka chceme stránku přeložit. Následně se zadá název stránky a uloží se. Nyní lze začít překládat obsah.

Lokalizace obsahu

Nyní uvidíte obsah rozdělený do sloupců dle jazyků (obr. 1). Ve sloupci nově vytvořeného jazyka je poté tlačítko "Zkopírovat výchozí prvky obsahu". Kliknutím na ně se veškerý obsah z výchozího jazyka zkopíruje do překladu, ale bude skrytý a bude označen pro překlad. Je tedy následně nutné každý obsah zeditovat, přeložit a odkrýt.

Druhá možnost je začít vytvářet v překladu nový obsah. Zde je vhodné, ač to není úplně nezbytně nutné, provázat překlad se svým originálem. Na to je při vytváření obsahu potřeba vybrat originál ze seznamu (obr. 2).

Poslední možností je začít editací originálu a v horní části vybrat "Jazyk:" (obr. 3), což povede k vytvoření překladu. Pozor na to, že i takto se překlad vytvoří jako skrytý a je potřeba na tabu "Přístup" jej povolit.

Obr. 1
Obr. 2
Obr. 3